Kommende musikgudstjenester

Foto Brian Holm Jørgensen

Hver tirsdag kl 20.00 – ca 21.30 holder vi musikgudstjeneste i Trinitatis Natkirke. En række musikere spiller deres egen musik til musikgudstjenesten, hvor natkirkepræsten Rune Reimer Christensen læser bl.a. indgangsbøn, tekster, holder prædiken og laver nadver.
Programmet opdateres løbende og har visse steder åbne pladser. Du kan løbende finde musikgudstjenesterne som events på vores facebookside.

Tirsdag d. 14. Marts : Petrichor by Dawn  / Rasmus Morrison

Tirsdag d. 21.Marts : Ingo / The Prophets

Tirsdag d. 28. Marts: Death Machine / Olivia Lincoln

Tirsdag d. 4. April: Ichos / Markus Frandsen

Tirsdag d. 11 April: PÅSKEFERIE

Tirsdag d. 18. April (3. påskedag): Ebb&flod / Clara Bryld

Tirsdag d. 25. April: Amanda Rakel / Emanuel Edner

Tirsdag d. 2 Maj: Ise / Blå Nætter

Tirsdag d. 9. Maj: Maria Gottschalk / The Dark Side

Tirsdag d. 16. Maj: The Art of Escapism feat. Organic Choir of Copenhagen/ Bram van Langen

Tirsdag d. 23. Maj: Dara / Elma Aisling

Tirsdag d. 30. Maj (Sæsonafslutning): Harmonize / Telescope for the blind

———————————————————————————————————————

Tidligere musikgudstjenester:

Tirsdag d. 21. februar
VinterJazz 2017: Marie Mørck Band + The Dark Side + Malte Dueholm Trio

Tirsdag d. 28. februar
KBH Læser 2017: Claus Handberg + Råkoldt + Malte Tellerup

Tirsdag d. 31. januar

Live musik: Line Bøgh + CIPA PAPE + Anne Idskov

Tirsdag d. 7. februar
VinterJazz 2017: Frost, Williams & Co + Elinor is Free + Blue Nordic

Tirsdag d. 29. november
Live musik: Med Vilje + Københavns Laptop Orkester + Fjeldaben

Tirsdag d. 6. december
Live musik: Graceville + Harmonize + Esben Aagaard Nielsen

Tirsdag d. 13. december
Live musik: H:E:R Tribe + Björnsson/Mørck + Michaut/Perkins

Tirsdag d. 20. december
Live musik: Sternlumen + Eik Octobre

Tirsdag d. 8. november
Live musik: So Like Dorian + Mantaray + Man from Jupiter

Tirsdag d. 15. november
Live musik: Kamille Lindholm + Porøs + Vognvogn

Tirsdag d. 22. november
Live musik: Altona + No Place To Lay His Head + Duckfeed

Tirsdag d. 25. oktober
Live musik: Johann + Bram van Langen (obs kun to bands)

Tirsdag d. 1. november
Live musik v/Spil dansk ugen: Malan Elise + Michael Barcelona And The World + Skuggi Spila

Tirsdag d. 11. oktober
Live musik: Hørlevs Lejlighedssange + Jonas Reppel + Kasper Bjerre

Tirsdag d. 18. oktober
EFTERÅRSFERIE

Tirsdag d. 20. september
Live musik: Maja Gry + Nanna Schou + Dara

Tirsdag d. 27. september
Live musik: Mai Ane Pil + The Art of Escapism + Ladyjerks

Tirsdag d. 4 oktober
Live musik: White Flower + Black Dog Howl m.fl.

Tirsdag d. 13. september
Live musik v/ FNs dag for selvmordsforebyggelse i samarbejde med SIND: Audrey + Nicklas Burman + oplæsning ved Anders Hjort

Tirsdag d. 6. september
Live musik ved Allehelgen: Mary May Love + Jeanette Michalik m/ band + Line Bøgh m/ band

Tirsdag d. 30. august
Live electronica: Rune Abro + Noosphere + Tri Minh

Tirsdag d. 23. august
Live musik: CI + Sofie Henninger + Blå Minder

Tirsdag d. 16. august
Live musik: Jacob Faurholdt + Tanja Luise + Telescope for the Blind

Tirsdag d. 21. juni
Live jazz: Onkel Ond Band + Adam Lilienfeldt Trio + Pyndt Dahl Kvartet

Tirsdag d. 14. juni
Live folkmusik: North Fall (solo) + Amelifé + Suns of Nature

Tirsdag d. 7. juni
Live singer/songwriter-musik: Dan Presencer + Aslann + Nicklas Burman

Tirsdag d. 31. maj
Live lo-fi musik: Sol_vej + Vognvogn + Tidebound

Tirsdag d. 24. maj
Live musik: Line Bøgh + Atli Brix Kamban + Telescope For The Blind

Tirsdag d. 17. maj
Live musik v/ FNs Internationale dag mod homofobi og transfobi: KøbenhavnsLaptopOrkester + Nobody La La La + Kim Kim

Tirsdag d. 10. maj
Live musik: Rasmus Kjær + Mai Ane Pil

Tirsdag d. 26. april
Live musik: Med Vilje + The art of escapism + Universets Pedel

Tirsdag d. 19. april
Live musik fra udgivelsesplatformen Husoptagelser: Asynkron + Rasmus Meinert + halvknægten

Tirsdag d. 3. maj
Live musik: Karen Kous + Gurlig Octavia + Dara

Comments are closed.